18.3 C
Yozgat
8 Temmuz 2024, Pazartesi

Google’dan Yapay Zekâyı Denetleyen Yapay Zekâ: İnsanlardan Daha Doğru Sonuç Veriyor!

Google, üretken yapay zekânın sonuçlarını kontrol etmek için SAFE adında bir yapay zekâ geliştirdi. Bu yapay zekâ, insanlardan daha doğru sonuçlar elde ediyor ve Google Arama hizmetine dayanıyor.

Google’ın yapay zekâ araştırma birimi DeepMind, SAFE adını verdiği bu yeni yapay zekâyı geliştirdi. SAFE, diğer yapay zekâ araçlarının ürettiği sonuçları denetlemek amacıyla tasarlandı ve oldukça dikkat çekici özelliklere sahip. Bu yapay zekâ, “yapay zekâ işimizi elimizden alacak” tartışmalarını yeniden alevlendirecek bir yapay zekâ olarak görünüyor.

SAFE, büyük dil modelleriyle çalışan üretken yapay zekâ araçlarının sonuçlarını kontrol etmek için kullanılıyor. Yapay zekâ, kullanıcının girdisine göre metin üretirken, SAFE bu metindeki bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek için Google Arama hizmetinden faydalanıyor. Eğer sonuçlar doğru ise herhangi bir sorun olmazken, hatalı sonuçlar için yapay zekâ tekrar düzenleniyor.

Google DeepMind ekibi, SAFE’in performansını ölçmek amacıyla kapsamlı bir araştırma yaptı. Bu araştırma, SAFE’in insanlarla yüzde 72 oranında aynı performansı gösterdiğini ortaya koydu. Ayrıca, SAFE’in yaptığı denetimlerin yüzde 76’sının daha doğru olduğu belirlendi. Yani yapay zekâyı denetleyen yapay zekâ, insanı geride bıraktı.

SAFE’in bir avantajı da maliyeti. DeepMind ekibi, SAFE’e sahip olmanın, bir işçi çalıştırmaktan 20 kat daha ucuz olduğunu tespit etti. Bu da işletmelerin daha ucuz bir şekilde daha doğru sonuçlara ulaşmasını sağlayacak. SAFE yaygınlaşmaya başladığında, tartışmaların ne şekilde gelişeceği merak konusu olacak.

Kaynak

Benzer Uygulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

15,064TakipçilerTakip Et
3,850AboneAbone Ol

Kategorideki Son Uygulamalar

Impact-Site-Verification: 5107e2a5-2210-4c84-8a27-d01dcfc005a7