26 C
Yozgat
15 Haziran 2024, Cumartesi

Endişe yarattı: Microsoft’un yapay zeka aracı her 5 saniyede bir bunu yapıyor

Microsoft’un yapay zeka programı, kullanıcıların etkinliklerini ekran görüntüsü alarak, siber uzmanlar arasında endişe yaratıyor. Bu şaşırtıcı özellik, teknoloji devinin yeni aracı Microsoft Recall tarafından sunuluyor. Yapay zeka ve gizlilik danışmanı Dr. Kris Shrishak, bu durumun bir kabus olabileceğini ve kullanıcıları caydırabileceğini ifade ediyor.

Microsoft, teknik olarak kullanıcıların “adımlarını yeniden izlemelerine” yardımcı olduğunu iddia ediyor. Recall, kullanıcıların fotoğraf, kelime veya bağlantı girdiği zaman bunları tarayarak, ilgili ekran görüntüleriyle eşleştirebiliyor. Bu şekilde, geçmişte arama yapma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Ancak, BBC’ye yapılan açıklamada, Microsoft ekran görüntülerinin yerel olarak saklandığını ve dışarıdan erişilemediğini söylüyor. Buna rağmen uzmanlar, veri sızıntısı riski nedeniyle endişeli. Veri ve gizlilik uzmanı Daniel Tozer, bu durumu distopik bir senaryoya benzeterek, kullanıcıların işverenlerine ait veya gizli bilgilerin bulunabileceğini belirtiyor.

Hükümetler de bu konuyu dikkate almaya başladı. Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği Ofisi’nin bir sözcüsü, Microsoft ile gizlilik önlemleri konusunda soruşturma yaptıklarını ifade ediyor. Microsoft ise Recall’ün kullanıcıların kontrolünde olduğunu savunuyor ve bankacılık uygulamaları ve web siteleri gibi istenmeyen uygulamaları ve web sitelerini engellemek için seçenekler sunuyor.

Yapay zeka ve gizlilik konularındaki gelişmelerin hızla ilerlediği bir dönemde, kullanıcıların veri gizliliği ve güvenliği endişeleri önemli bir yer tutuyor. Microsoft’un Recall isimli yapay zeka programının sunduğu özellikler, bu endişeleri gidermeye ya da daha da artırmaya yönelik tartışmalara yol açmış durumda. Her ne kadar teknoloji ilerledikçe avantajlar sağlasa da, güvenlik ve gizlilik konularının öncelikli olarak ele alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Kaynak

Benzer Uygulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

15,064TakipçilerTakip Et
3,730AboneAbone Ol

Kategorideki Son Uygulamalar

Impact-Site-Verification: 5107e2a5-2210-4c84-8a27-d01dcfc005a7