10.3 C
Yozgat
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Meta, yapay zeka GPU’ları için Nvidia’ya 30 milyar dolar yatırım yaptı.

Mark Zuckerberg’in liderlik ettiği Meta şirketi, yapay zekâ donanımları alanında öncü olabilmek için büyük bir yatırım yapmaktadır. WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi platformların sahibi olan Meta, yapay zeka modellerini eğitmek amacıyla güçlü donanımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, genellikle Nvidia tarafından üretilen yapay zeka GPU’larını tercih etmektedir. Meta’nın AI şefi Yann LeCun, kısa bir süre önce yapılan 30 milyar dolarlık Nvidia GPU yatırımını doğrulamıştır.

LeCun ayrıca, yakında çıkacak olan yeni Llama 3 modellerine de değinmiştir. Meta’nın 30 milyar dolarlık yatırımıyla beraber şirketin elindeki Nvidia GPU sayısı 1 milyon adedi geçmiştir. Ancak bu sayının durmayacağı ve GPU tedarikinin maliyetinin hala büyük bir sorun olduğu belirtilmektedir.

Elbette, Apollo görevinin Meta’nın satın alma maliyetiyle karşılaştırılması tam anlamıyla doğru bir karşılaştırma olmamaktadır. Apollo programı enflasyona göre 260 milyar dolara denk gelmektedir. Ancak GPU’ların maliyetinin yapay zeka şirketleri için sürekli bir gider olduğu aşikardır.

Meta’nın 1 milyon GPU’ya veya daha fazlasına sahip olmasına rağmen, rakip şirketlerin benzer hatta daha fazla sayıda donanıma sahip olduğu bilinmektedir. Örneğin, OpenAI, yapay genel zeka (AGI) için yılda 50 milyar dolardan fazla harcama yapmayı ummaktadır. Sadece Sora yapay zekası için bile 720.000 Nvidia H100 GPU kullanmaktadır ki bu tek başına yaklaşık 22 milyar doları bulmaktadır. Microsoft ise yıl sonuna kadar 1,8 milyon GPU hedeflemektedir. OpenAI ise en son yapay zeka modeli için 10 milyon GPU kullanmayı planlamaktadır. Nvidia ise yapay zeka GPU’larını üretmeye ve geliştirmeye devam etmektedir. CEO Jensen Huang, yeni DGX H200 GPU’larıyla OpenAI’e destek sağlamaktadır.

Kaynak

Benzer Uygulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

15,064TakipçilerTakip Et
3,610AboneAbone Ol

Kategorideki Son Uygulamalar

Impact-Site-Verification: 5107e2a5-2210-4c84-8a27-d01dcfc005a7